Filmalkotások besorolása a magyar részvételi arányok alapján
A közvetlen támogatás igénybevételének feltétele a filmalkotás magyar részvételi arányok szerinti besorolása.
A filmelőállító kérelemére a közvetlen támogatásra való jogosultság megállapítása érdekében azokat a filmalkotásokat, amelyek előállításához közvetlen támogatást igényelnek, a törvény alapján a Hatóság besorolja az alábbi kategóriák szerint (Mktv. 26/B.§):
- magyar filmalkotás (75-100 pont)
- magyar részvételű filmalkotás (30-74 pont)
- egyéb magyar részvételű filmalkotás (15-29 pont)
- egyéb filmalkotás (0-14 pont).
Az eljárás a jogi személy filmelőállító kérelemre indul meg.
A kérelem benyújtásának határideje:
Ha a filmalkotás költségvetése az 50 millió forintot nem haladja meg: a közvetlen támogatás igénylését megelőzően kell benyújtani (tehát legkésőbb a támogatás igénylésére irányuló kérelem, pályázat stb. benyújtását megelőző napon be kell adni a Hivatalnak a kérelmet).
Ha a filmalkotás költségvetése az 50 millió forintot meghaladja: legkésőbb a közvetlen támogatás igénylését 40 nappal megelőzően kell benyújtani a kérelmet.
A kérelem különös méltánylást érdemlő esetben a támogatási szerződés megkötéséig is benyújtható.
A besorolásról szóló véglegessé vált határozat hiányában kötött támogatási szerződés semmis. A véglegessé vált határozat hiányában kötött támogatási szerződés esetében az eljárás különös méltánylást érdemlő esetben a szerződés megkötését követő egy naptári éven belül benyújtott kérelem esetén a támogatási cél megvalósulása érdekében lefolytatható. Ebben az esetben a Hatóság nyilatkozattételre hívja fel a támogatót a támogatási cél megvalósulásához fűződő szándék fennállásának meglétéről. A Hatóság a támogató nyilatkozata és az ügy összes körülményének figyelembevételével dönt a kérelemről.
A kérelem kötelező mellékletei:
Ha filmalkotás költségvetése az 50 millió forintot nem haladja meg:
- a filmalkotás elkészítésében részt vevő alkotók, művészeti és technikai munkatársak jegyzéke (stáblista)
- a filmalkotás költségvetése
- a filmalkotás elkészítésének ütemterve (gyártási ütemterv)
- a filmalkotás előállításának finanszírozási terve
- az igazgatási szolgáltatási díj utalásának igazolása.
Ha a filmalkotás költségvetése az 50 millió forintot meghaladja:
- a filmalkotás alapjául szolgáló mű szerzőinek a filmalkotás előállításához való hozzájárulását tartalmazó felhasználási szerződések vagy egyéb okiratok,
- a filmalkotás forgatókönyve,
- a filmalkotás elkészítésében részt vevő alkotókra, valamint művészeti és technikai munkatársakra, továbbá a gyártási munkák helyszínére vonatkozó jegyzék az Mktv. 1. számú melléklete szerinti táblázat alapján, megjelölve az elkészítésben részt vevő külföldi országok technikai és művészi hozzájárulását,
- a filmalkotás költségvetése és részletes pénzügyi terve,
- a filmalkotás elkészítésének ütemterve,
- koprodukciós filmalkotás esetén a filmelőállítók koprodukciós szerződése, ennek hiányában a felek megállapodását a hasznosításból származó bevételek felosztásáról és a terjesztés területi megosztásáról,
- a filmalkotás előállításának finanszírozási terve
- az igazgatási szolgáltatási díj utalásának igazolása.
Az ügyintézési határidő: legfeljebb 60 nap.
A magyar részvételi arányok szerinti besorolás tárgyában hozott határozat véglegessé válása után külön kérelem nélkül, hivatalból indított eljárásban jegyzi be a Hivatal a filmalkotást és a határozat alapjául szolgáló adatokat és tényeket a támogatásra jogosult filmalkotások nyilvántartásába. Az adatokban bekövetkező változást azok ismertté válását követő 15 napon belül a filmelőállító köteles bejelenteni a Hatóságnak. A bejelentés alapján, vagy az adatváltozásnak a Hatóság tudomására jutását követően a Hatósághivatalból eljárást indít, ha feltételezhető, hogy a változás a határozatban megállapított besorolási kategória megváltozását eredményezi. A bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén a Hatóság a filmelőállítót az Mktv. 19/H. § (8) bekezdés c) pontja szerinti bírság megfizetésére kötelezheti és a 28. § szerinti nyilvántartásból törölheti.